sobota, 14 listopada 2015

W alkowie sułtana

Cześć. Dzisiaj omówię wszystkie nałożnice sułtana. Kiedyś przeczytałam na jakiejś stronie internetowej, że historyczny Sulejman Wspaniały, po ślubie z Hürrem, nie zapraszał już do alkowy żadnej innej kobiety, niż ona. Twórcy ,,Wspaniałego stulecia'' nieco przekształcili ten fakt, wprowadzając do serialu aż 3 nałożnice! Przypomnijmy sobie, kim one były. 

1. Izabela Fortuna 
Historycznie, Izabela I Kastylijska była królową Kastylii, Leónu i Aragonii oraz księżną Austrii. Wzięła ślub z Ferdynandem II Aragońskim. Żyła w całkiem innych latach, niż Sulejman Wspaniały. Niemożliwy więc był ich związek. 
W serialu księżniczka nazywała się dokładnie: Izabela Fortuna. Poznaliśmy ją, gdy płynęła statkiem wraz ze swoją służącą. Obydwie kobiety zostały jednak porwane, a potem sprowadzone na targ niewolników. Wkrótce trafiły do pałacyku myśliwskiego. Tam więził je Sulejman. Chciał on wykorzystać księżniczę przy rozgrywkach politycznych. Izabela wielokrotnie wyzywała sułtana od barbarzyńcy. Później jednak sama się w nim zakochała. Władca również miał słabość do księżniczki. Izabela pojawiła się w haremie sułtana. Nie zagościła tam jednak na długo, ponieważ Hürrem, z pomocą Güla Aği i Nigar Kalfy pozbyła się jej. Księżniczka wylądowała w Bosforze. 
Czy lubiliście serialową Izabelę? Mi nie przypadła do gustu. Co chwilę miała huśtawki nastroju i wywyższała się. Dobrze, że szybko zniknęła ze ,,Wspaniałego stulecia''. ;)))















2. Firuze Hatun
Firuze Hatun po raz pierwszy pojawiła się we ,,Wspaniałym stuleciu'' w pierwszym odcinku trzeciego sezonu (128 odc. polski). Jej statek zatonął, a ona została uratowana i trafiła do Konstantynopola, na targ niewolników. Kupił ją pewien mężczyzna. Gdy Hürrem oraz Sumbul Aga jechali powozem, zobaczyli Firuze z dwiema innymi dziewczynami. Nowa bohaterka była związana i prowadzona przez mężczyznę, który ją kupił. Sumbul Aga nakazał mu oddać kupione niewolnice. Tym sposobem Firuze trafiła do haremu. Hatice wykorzystała okazję i, z pomocą Afife Hatun, urządziła zabawę dla sułtana. Nowa przybyszka zatańczyła przed władcą, po czym zdobyła fioletową chustę, tak jak kiedyś Hürrem. Czwarta żona sułtana dowiedziała się o tym, ale nikt nie chciał jej zdradzić, kim była tajemnicza wybranka Sulejmana. Wszyscy bali się, że sułtanka ją zabije. Firuze została służącą Mihrimah, z którą się zaprzyjaźniła. Mijał czas i Hürrem powoli zaczęła się domyślać, kto spędza noce w towarzystwie Sulejmana. Aby potwierdzić swoje podejrzenia, wysłała Firuze do komnaty księcia Mahmeta. Wtedy służąca wyznała, że nie może tego zrobić, ponieważ należy do haremu sułtana. Od tamtego momentu rozpoczęła się wojna między Hürrem, a nową konkubiną. Również Mihrimah znienawidziła Firuze. Czwarta żona sułtana wielokrotnie próbowała pozbyć się niewolnicy, ale za każdym razem na próżno. Pewnego razu nastąpił przełom. Rüstem pilnował Firuze, gdy ta jechała konno. Nagle, nałożnica spadła z konia. Mężczyzna zauważył wtedy tatuaż dynastii Safawidów na jej karku. Dziewczyna okazała się szpiegiem. Sulejman odesłał ją. 
Jakie macie zdanie odnośnie Firuze? Dla mnie jest ona piękną kobietą, ale nie darzyłam jej sympatią z wiadomych powodów. Niestety... Musiałam przeboleć obecność tej kobiety w serialu przez ok. 30 odcinków. :/


















3. Valeria
Nie będę rozpisywała się o Valerii. Oglądam odcinki na bieżąco w telewizji, więc nie doszłam jeszcze do 4 sezonu, w którym ona się pojawi. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Oprócz trzech wyżej wymienionych nałożnic, Sulejman przespał się raz z Gülnihal (przyjaciółką Hürrem, która występowała w 1. sezonie) i Sadiką. Nie utrzymywał jednak z nimi bliższych kontaktów. Gülnihal wyszła za mąż, po czym nie pojawiła się już we ,,Wspaniałym stuleciu'', a o Sadice będzie jeszcze osobna notka. :)
Bardzo współczułam Hürrem, gdy Sulejman spotykał się z innymi kobietami. Sułtan mógł mieć 4 żony i tyle nałożnic, ile był w stanie utrzymać. To jednak nie zmienia faktu, że Roksolana cierpiała. Nie powinien wyrządzać jej takiej krzywdy chociażby ze względu na miłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz