niedziela, 13 marca 2016

Potrawy podawane w haremie

Dzieńdoberek. Niniejsza notka to ciąg dalszy ciekawostek z książki ,,Tajemnice Sulejmana i Hürrem". Możliwe, że (za przeproszeniem) rzygacie już postami na ten temat, ale zapewniam Was - jest to przedostatni wpis odnoszący się do lektury Anny Mieczkowskiej. Potem nadejdzie koniec tego długiego cyklu. Przy okazji omówię, co mi się podobało, a co nie wzbudziło we mnie żadnego zaskoczenia. 
Dzisiaj zdobędziecie informacje na temat potraw podawanych w haremie. Przy opisywaniu danych posiłków będę korzystać zarówno z książki, jak i z internetowych źródeł wiedzy.
Na początek podstawowa zasada: Muzułmanie nie mają prawa spożywać alkoholu. Tak przynajmniej mówi Koran - święta księga islamu. Nawet w tureckich serialach stosowana jest cenzura, jeśli bohaterowie produkcji sięgają po kielich. Przykład tu stanowi ,,Królowa nocy" z Meryem Uzerli w roli głównej. A jednak pojawiły się zarzuty mówiące, że serialowy Sulejman Wspaniały spożywał alkohol. Scenarzyści zaprzeczyli. Czy to możliwe, by władca, który wydał edykt zakazujący picia tego rodzaju napojów, mógłby rzeczywiście lubić się napić? 
Nie wszystko jednak musiało od razu być zabronione. Haremowe niewolnice lubiły sobie od czasu do czasu... zapalić! Fajki nabijano substancjami narkotycznymi. Popularnym posiłkiem w seraju stał się szerbet. Podawano go najczęściej podczas świętowania określonego wydarzenia. Był on napojem z soków owocowych. Dodawano do niego aromat kwiatowy, esencję piżma, goździków, imbiru oraz aloesu. 


Za czasów Sulejmana Wspaniałego narodził się nałóg picia kawy. Chociażby w serialu dość niedawno pokazywano bohaterów pijących ten napój. To właśnie szesnasty wiek był czasem, kiedy otwierano pierwsze kawiarnie. We ,,Wspaniałym stuleciu" Sümbül Ağa prowadził swój interes. Kawa zastępowała muzułmanom alkohol. Nigdy jednak nie pijano jej do śniadania.



Dla poprawy nastroju zażywano opium. We ,,Wspaniałym stuleciu" to książę Cihangir po utracie ukochanego brata brał ten narkotyk. Historycznie zaś sułtan Selim II Pijak lubił sobie czasami poprawić humor, jedząc opium. Kobiety, poza fajkami, używały także granulek uformowanych z syropu i liści konopi.






Poza kwestią jedzenia, autorka poruszyła także temat niewolnictwa. Prof. Dariusz Kołodziejczyk twierdzi, że jeżeli sługa wykonywał swoją pracę przez siedem - dziewięć lat, jego pan go wyzwalał. Nie można było porywać w niewolę muzułmanów. Do haremu trafiali chrześcijanie, czy też inni ,,niewierni". Po wyzwoleniu dana osoba mogła wyjechać, dokąd tylko chciała. Służenie komuś brzmi dla nas okropnie, ale należy popatrzeć na to z innej strony. Ludzie porwani w jasyr mieli duże szanse, by zostać wielkimi wezyrami czy też żeby piastować inne ważne stanowiska. 

Wróćmy jeszcze do tematu jedzenia. Popularnym posiłkiem w haremie była lokma, czyli po prostu zwykły pączek. Przygotowywano ją za pomocą ciasta drożdżowego, syropu cukrowego (albo ewentualnie miodowego) oraz posiekanych orzechów. We ,,Wspaniałym stuleciu" można zauważyć, że lokma jest podawana zazwyczaj podczas uroczystości lub czyjegoś triumfu - podobnie, jak szerbet.



Słodkim w smaku posiłkiem jest także lokum, czyli przysmak wyrabiany z cukru, skrobi, orzechów, daktyli, wiórków kokosowych i wody różanej. W serialu mówią nazywają go rachatłukum. Aż ślinka cieknie, prawda? :)


A czym się charakteryzują przepiórki uwielbiane przez sułtankę Hürrem? Są one najzwyklejszym w świecie mięsem.



Nie pamiętam, czy we ,,Wspaniałym stuleciu" kiedykolwiek ktoś jadł baklawę, ale w XVI - wiecznym haremie była ona podawana. Jest to deser przygotowywany z ciasta listkowego. Dodaje się do niego jeszcze orzechy włoskie, bądź także migdały.Współcześnie baklawę podaje się w kuchni nie tylko tureckiej, ale również ormiańskiej, greckiej, bułgarskiej oraz bałkańskiej. 



Podczas uroczystości żałobnych podawano chałwę, co można zaobserwować w serialu. Była ona wyrobem cukierniczym z karmelu. Wzbogacano ją orzeszkami pistacjowymi. Obecnie jest popularna w krajach bałkańskich, śródziemnomorskich oraz zachodniej Azji.




Ostatnią potrawą jest pilaw, czyli potrawka z kurczaka. Dodaje się do niej ryż, ostre korzenie, ryby smażone w oliwie oraz baraninę.




Może ktoś z Was miał okazję rozkoszować się specjałami kuchni tureckiej i zechciałby podzielić się swoimi doznaniami? ;))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz