środa, 29 czerwca 2016

TOP 10 najlepszych postaci ze ,,Wspaniałego stulecia"

Drodzy Stuleciowcy! Kilka dni temu oficjalnie rozpoczęliśmy długo oczekiwane wakacje, na które każdy z nas w pełni zasłużył po tym wyczerpującym roku pracy czy też nauki. Życzę Wam, aby ten czas został przez Was spędzony aktywnie i żebyście mile go wspominali!
Już od ponad tygodnia nie zamieściłam tu żadnego wpisu, więc najwyższa pora, by to zrobić. Dzisiejszy post będzie poświęcony najlepszym postaciom ze ,,Wspaniałego stulecia". Zainteresowanych zapraszam do rozwinięcia!



Hurrem

Klasycznie postawiłam na Hurrem i myślę, że tak naprawdę nikogo nie dziwi mój wybór, ponieważ od początku pisałam same pozytywne opinie odnośnie tej postaci. Rudowłosa sułtanka wiele wniosła zarówno do serialu, jak i historii osmańskiej. Jako niewolnica trafiła do sułtańskiego seraju, by tam zostać najpotężniejszą władczynią. Na jej drodze stanęło wielu wrogów, ale Hurrem każdego poskromiła. Była okrutna, jednak wszystko robiła dla swoich dzieci, a poza tym chciała też chronić samą siebie. Szczerze kochała sułtana. Jeśli zabijała, miała do tego powody. Moim zdaniem, nie można porównywać jej do Mahidevran pod względem mordowania innych. Owszem, matka Mustafy pozbyła się tylko nielicznych, jednakże to nie ją wszyscy atakowali. Mierzenie tych kobiet jedną miarą jest jak porównywanie zwykłej osoby (nieprześladowanej przez innych) i człowieka, który zabił kogoś w obronie własnej. 




Bajazyd

Bajazyd jest kolejną postacią, której ciężko nie lubić. Wiele wycierpiał w swoim krótkim życiu. Mimo że był księciem, miał u swych stóp cały harem i wszelkie bogactwa, los wiele razy dawał mu w kość. Ojciec wiecznie faworyzował jego brata - Selima. Bajazydowi zaś nie umiał okazać czułości. Syn Hurrem znajdował wsparcie u swojej ukochanej, Huricihan, ale i ją musiano mu odebrać. Zakochał się ponownie, gdy poznał Defne. Jak się później okazało, blondynka miała na celu otrucie Bajazyda w zamian za wyzwolenie jej i siostry. Mimo to, mężczyzna wybaczył swojej nałożnicy, po czym para szczerze się pokochała. Książę mógł liczyć na wsparcie jedynie ze strony matki, Huricihan, Defne i Mihrimah. Pozostali sprzymierzeńcy szybko go zdradzili, kiedy zauważyli, kto miał większe szanse na przejęcie władzy. Największą wadą Bajazyda była porywczość, gniew. Może gdyby umiał pohamować emocje, tron trafiłby w jego ręce. Książę przecież dobrze walczył, strzelał z łuku i posiadał cechy, które powinien nabyć sułtan. Lubiłam Bajazyda za jego uczciwość oraz dobre serce. Kibicowałam mu od samego początku.




 Mihrimah

Mihrimah to wierna kopia swej matki - zdeterminowana, bez skrupułów, ale przede wszystkim inteligentna. Przez całe swoje życie myślała o dobru bliskich, czego dowodem był ślub z Rustemem Paszą. Wielokrotnie wstawiała się za Bajazydem. Kiedy ktoś atakował jej matkę, Mihrimah natychmiast ją broniła. Była skuteczna w swoich działaniach. Współczułam tej bohaterce, ponieważ naprawdę zasłużyła na lepsze życie. Nie miała przy sobie mężczyzny, którego kochała całym sercem.





Ibrahim

Ibrahima nie lubiłam od samego początku. Dopiero w połowie drugiego sezonu zyskał moją sympatię. Miał wiele na sumieniu - zabił niewinnego Leona, potrafił nawet wbić miecz w serce człowieka, który nazwał Tahmaspa szachem. Może i nie należał do ludzi o miękkim sercu, ale sułtanowi był zawsze wierny. Kochał Sulejmana jak brata. Sam władca uważał Ibrahima za część swojej duszy. Ich wielka przyjaźń to zdecydowanie jeden z najlepszych wątków ,,Wspaniałego stulecia". W Ibrahimie lubiłam też to, że nie należał on do banalnych postaci. Jego rola była bardzo rozbudowana. Kochał Hatice, ale przez długi okres czasu zdradzał ją, kiedy kobieta nazwała swego męża sługą. Mimo skoku w bok, miłość tej pary przetrwała. Ibrahim to chyba jedyny wróg Hurrem, którego pokochałam.





Malkocoglu

Twórcy ,,Wspaniałego stulecia" zrobili z Bali Beya postać bez skazy. Mężczyzna posiadał wszelkie najlepsze cechy: uczciwość, wierność, odwagę, spryt i dobre serce. Nie mieszał się w pałacowe intrygi. Mimo że należał do bohaterów drugoplanowych, bez niego serial nie byłby aż tak zachęcający. Przede wszystkim pokochałam go w duecie z Aybige. Ta zakazana miłość zrobiła na mnie wielkie wrażenie.





Aybige

Aybige była po prostu inną postacią i to pod różnymi względami. Ubierała się w stroje przeznaczone dla mężczyzn, co sprawiało, że postrzegano ją jako chłopczycę. To jednak nie jej styl mnie do niej przyciągnął, lecz charakter. Od samego początku wspierała Hurrem i stała po stronie rudowłosej sułtanki. Nie obwiniała jej o wszystkie nieszczęścia. Była prawdziwą przyjaciółką dla ukochanej Sulejmana. Cechował ją brak stronniczości. Ubolewałam, kiedy oglądałam ostatni odcinek z udziałem Aybige.






Sumbul

Oczywiście w moim rankingu nie może zabraknąć naszego komicznego Sumbula. Serialowy Pałac Topkapi powinien każdemu kojarzyć się z grozą, bo to tam odbywały się liczne egzekucje, intrygi. Seraj ten miał też swoje przyjazne oblicze, co należy zawdzięczać Sumbulowi. Wprowadził wiele komizmu do sułtańskiego dworu. Przez wiele lat był oddanym sługą Hurrem. Cieszę się z tego, że bohater ten występował do samego końca serialu.





Gul

Gul to kolejny przykład zabawnego eunucha, który rozśmieszał wszystkich w pałacu. Niestety, szybko go pożegnaliśmy. Najlepiej wspominam lekcje tańca, jakich udzielał młodym nałożnicom sułtana. Na uznanie zasługują też odcinki, w których Gul pomagał sułtance Hurrem pozbyć się księżniczki Izabeli Fortuny. Pamiętam te emocje.






Defne

Defne pojawiła się dopiero pod koniec serialu i szybko później zniknęła. Polubiłam ją za jej dobroć. Nikomu źle nie życzyła, miała szlachetne serce. Idealnie pasowała do Bajazyda. Choć ich związek przeżył wzloty i upadki, para przetrwała. Szkoda, że serial nie skończył się pomyślnie akurat dla tych dwojga bohaterów.





Fahriye

Fahriye - niby zwykła służąca, a jednak była z niej bardzo intrygująca postać. Początkowo cechowała ją wierność wobec Mahidevran, ale później przeszła na stronę Hurrem. Lud postrzegał tę postać jako złodziejkę. Pewnego razu obcięto jej nawet włosy. Fahriye zawsze twierdziła, że uczciwa z niej osoba, toteż książę Mustafa przygarnął ją do swojego haremu. Tam również popadała w konflikty, a mimo to Mahidevran polubiła swoją służącą. Zleciła jej zamordowanie Hurrem. Kiedy plan się nie powiódł, Fahriye przeszła na stronę rudowłosej sułtanki. Później już do końca była wierna Roksolanie. Darzyłam sympatią tę bohaterkę, ponieważ nigdy nie zdradziła Hurrem. Pozostawała twardą kobietą, co również mi się w niej spodobało. 






Wybaczcie, że nie jest to post odnośnie śmierci Fahriye z serialu ,,Sułtanka Kosem". Po prostu nie oglądałam ostatnich odcinków, gdyż albo gdzieś wychodziłam, albo musiałam coś załatwić. Kiedy nadrobię zaległości, umieszczę tutaj wpis o zmarłej córce Safiye. 
Przypominam o sondzie na temat najlepszego sezonu ,,Wspaniałego stulecia". Swój głos oddało 41 osób. Wynik nie najgorszy, ale mam nadzieję, że zagłosuje więcej oglądaczy. Znowu przedłużyłam czas i zostało 5 dni do końca. 
Zapraszam do komentowania wpisu. Ciekawi mnie, czy Wy także lubicie wyżej opisane postacie. Na dzisiaj to już wszystko, miłego dnia! :)

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Co się niedługo wydarzy w ,,Sułtance Kosem"?

Cześć wszystkim! Wreszcie mogę odetchnąć z ulgą po tym ciężkim i wyczerpującym roku szkolnym. Jakie macie średnie na koniec? Przyznawać się! :D
Dziś przychodzę do Was ze spojlerami. Jeśli chcecie szybciej się dowiedzieć, co przyniosą nam nowe odcinki ,,Sułtanki Kosem", polecam przeczytać poniższe informacje.


1. Marny żywot Fahriye
Kosem uczyni wszystko, by tylko doprowadzić do śmierci Fahriye. Zrobi to w ramach zemsty, po tym, jak Safiye zabiła jej ojca. Tytułowa bohaterka zechce podstępem wyciągnąć ciotkę sułtana z ,,Bezpiecznej Przystani". Co ciekawsze, to Mehmed Giraj pomoże ukochanej Ahmeda. Kiedy Fahriye wróci do swojego pałacu, Dervis Pasza otruje ją podczas spożywania kolacji. Zrobi tak, ponieważ otrzyma rozkaz od Ahmeda.



2. Safiye i jej chore ambicje
Nasza sułtanka Safiye jest znana ze swojej olbrzymiej determinacji. Jeżeli czegoś zapragnie, musi to osiągnąć. Niedługo jednak przejdzie samą siebie. Kiedy Ahmed będzie przebywał na wyprawie wojennej, Safiye zechce mianować Mustafę nowym sułtanem. Wszystko zostanie odpowiednio przygotowane, ale w ostatniej chwili Ahmed wróci do stolicy i przerwie ceremonię koronacji. Babka władcy trafi do Kiz Kulesi, czyli lochów położonych naprzeciwko Pałacu Topkapi. Nie bez powodu właśnie w tym więzieniu, a nie innym umieści ją sułtan - Safiye trafi akurat tam, żeby ciągle mieć przed oczami swój dawny dom.



3. Nowa, zjawiskowa postać
Do bohaterów naszego ulubionego serialu dołączy nowa postać - sułtanka Humasah, córka Safiye. Celem jej przyjazdu będzie uwolnienie babki sułtana z lochu. Kosem zostanie porwana, a uwięziona sułtanka, w zamian za prawo do opuszczenia Kiz Kulesi, powie Ahmedowi, gdzie znajduje się jego ukochana. Ostatecznie Iskender uratuje Kosem, a Safiye będzie zamieszkiwała Stary Pałac. Humasah zaś wyjdzie za Zulfikara. Małżeństwo okaże się bardzo udane, ale do czasu. Od siebie dodam, że jasnowłosa bohaterka będzie najbardziej stylową postacią, słynącą z noszenia szykownych sukienek. Popatrzcie chociażby na poniższe zdjęcie. Czyż nie piękny ten strój? ♥


4. Goodbye, Handan and Dervis!
Niestety, mam teraz pustkę w głowie i nie pamiętam, jak sułtan dowie się o winie Dervisa. W każdym razie Ahmed rozkaże go zabić. Kiedy kaci będą dusić mężczyznę, władca sam wyciągnie miecz, którym zabije Dervisa. Dzień przed śmiercią wielkiego wezyra zostaną pokazane retrospekcje z udziałem Ahmeda i dawnego męża Fahriye. Gdy Handan dowie się o straceniu mężczyzny, natychmiast się otruje. Wyjdą też na jaw uczucia Dervisa do matki sułtana.










5. Wieloletni przeskok czasowy
Po śmierci Handan rządy nad haremem przejmie Humasah. Kosem jednak sprowadzi do stolicy męża sułtanki. Nowa bohaterka będzie więc musiała opuścić Konstantynopol, a jej miejsce zastąpi ukochana Ahmeda. Kosem po raz drugi zajdzie w ciążę. Minie 10 lat i zostaną pokazane wszystkie dzieci sułtana: Mehmed (w odcinkach ,,puszczanych" przez TVP1 tytułowa bohaterka nosi go jeszcze pod sercem), Ayse (ta, z którą Kosem będzie w ciąży przed przeskokiem czasowym, wspomniałam o niej trzy linijki wyżej), Murad, Fatma, Gevherhan, Kasim, Ibrahim i Atike. Ponadto, Kosem zajmie się wychowywaniem Osmana - syna Mahfiruze. Jego matka umrze podczas ataku na pałac, kiedy Safiye zechce mianować Mustafę nowym sułtanem. Książę będzie miał bardzo dobre relacje z przyszywaną mamą. W trakcie przeskoku czasowego na świat przyjdzie także Bajazyd - syn Ahmeda i jego konkubiny, Gulbahar. Nie będzie ona pełnić ważnej roli w serialu. Spędzi z sułtanem tylko jedną noc, która nawet nie zostanie pokazana. Zobaczymy również Humasah, która jednak wróci do Konstantynopola. Będzie już wtedy żoną Zulfikara. Pojawi się dorosły Mustafa i jego siostra, Dilruba.




6. Pożegnanie z niewinnością
Zaginionym synem Safiye okaże się Iskender. Sułtanka zechce wykorzystać go w swoich intrygach. Zapragnie posadzić księcia na tronie. Początkowo mężczyzna będzie negatywnie nastawiony do matki - zarzuci jej, że przez te wszystkie lata szukała kandydata do zdobycia władzy, a nie syna. Humasah, która będzie znała prawdę odnośnie pochodzenia Iskendera, wyzna prawdę Zulfikarowi, z kolei mąż sułtanki powie wszystko Kosem. Mimo że dawny rekrut wielokrotnie ratował życie ukochanej Ahmeda, tytułowa bohaterka doniesie sułtanowi o przynależności Iskendera do dynastii Osmanów. Władca wyda rozkaz, aby zabić księcia. Zadanie to zostanie powierzone Zulfikarowi, ale mężczyzna jedynie lekko poddusi Iskendera, a potem będzie go ukrywał. Ostatecznie wyśle swojego podopiecznego w dalekie tereny, lecz syn Safiye wcale się tam nie uda. Zapragnie zemsty na sułtance Kosem, gdyż ta go wydała.



7. Ponowne spotkanie z Selimem i Bajazydem
Osman i Mehmet, czyli synowie Ahmeda, ale od innych matek, nie będą mieli dobrych kontaktów. Młodszy książę wielokrotnie dokuczy starszemu bratu, wypominając mu, że Kosem go nie urodziła. Będzie zazdrosny o bardzo dobre relacje własnej matki i jej przybranego syna. Ten duet na pewno przypomni Wam Selima oraz Bajazyda ze ,,Wspaniałego stulecia". Bracia pokłócą się nawet w kwestii nałożnicy o imieniu Meleksima. Ostatecznie niewolnica zostanie kobietą Osmana.






8. Powrót do przeszłości
Safiye i Humasah podarują Ahmedowi nałożnicę o imieniu Yasemin. Zrobią to, by osłabić pozycję Kosem. Ciotka sułtana nie będzie chciała niczego więcej, ale jego babka rozkaże niewolnicy go podtruwać. Humasah dopiero później dowie się o zamiarach matki i postara się zapobiec jej działaniom. Kiedy Kosem również pozna prawdę, będzie kazała zabić Yasemin. Gdy wyrok zostanie wykonany, główna bohaterka usłyszy załamujące wieści - ta nałożnica to jej rodzona siostra.


9. Wzruszające odejście
Sułtanka Safiye dopnie swego; Ahmed umrze na skutek podawania mu trucizny. Przed swoją śmiercią sułtan wyzwoli Kosem i poślubi ją. Bliskich powierzy Zulfikarowi. Ostatnie chwile życia spędzi u boku ukochanej w ich tajemniczym ogrodzie.



10. Przewroty w państwie
Po śmierci Ahmeda, Kosem zmieni prawo odnośnie dziedziczenia tronu. Władza nie będzie przechodziła z ojca na syna, lecz uzyska ją najstarszy i najmądrzejszy książę. Żona zmarłego sułtana, aby zapoczątkować wprowadzone przez sobie prawo, zaproponuje sułtance Halime przejęcie władzy przez Mustafę. Główna bohaterka będzie chciała wspólnie rządzić z synową Safiye. Kobieta zgodzi się na takie rozwiązanie, ale gdy tylko jej syn zostanie sułtanem, Halime rozkaże sułtance Kosem wyjechać do Starego Pałacu. Odeśle tam także córki zmarłego władcy, a książęta zamknie w Złotych Klatkach. Kiedy będzie chciała ich zabić, Davud Pasza (by ocalić sułtankę Dilrubę, czyli swoją żonę) pomoże Kosem uratować książęta. Halime zostanie pozbawiona tytułu Valide Sultan, po czym trafi do Starego Pałacu. Mustafa zaś ponownie zamieszka w Złotej Klatce.



Myślę, że tyle spojlerów starczy. Być może za jakiś czas znowu zdradzę, co się wydarzy w serialu, ale jeszcze zobaczę. Co sądzicie o nagłym powrocie ,,Sułtanki Kosem" do TVP1? Moim zdaniem, powinniśmy oglądać powtórki ,,Wspaniałego stulecia" przez okres wakacji, a kontynuację - we wrześniu. Dopiero w październiku rusza drugi sezon w Turcji i jeśli nadal będziemy śledzić losy Kosem, dogonimy odcinki tureckie, co skończy się przerwą po wakacjach. Dla mnie jest więc to nieprzemyślana decyzja. Zawsze jednak należy dopatrywać się pozytywów, dlatego cieszę się, że przynajmniej szybciej zobaczę Humasah, Osmana i Meleksimę.
Czy ktoś już może zaczął czytać ,,Upadek imperium Sulejmana"? Jeśli tak to proszę o opinie odnośnie tej książki. Już jutro lub ewentualnie pojutrze zamierzam ją kupić, a na razie przerabiam ,,Harem Sulejmana", w który zaopatrzyłam się jakoś trzy tygodnie temu. Lektura zawiera ponad 500 stron. Jak dotąd, przeczytałam około 210. Książka jest ciekawa, tylko momentami nudnawa. Denerwuje mnie parę nieścisłości, zmienianie faktów historycznych i kilka innych rzeczy. Krótko mówiąc, polecam ją fanom ,,Wspaniałego stulecia", bo nie jest wcale taka najgorsza. Kiedy przeczytam całą, zamieszczę swoją recenzję.
To wszystko na dzisiaj. Pamiętajcie, o 18:35 tradycyjnie zasiadamy przed telewizory, by oglądać ,,Sułtankę Kosem"! Do zobaczenia!

wtorek, 14 czerwca 2016

Kosem wyjechała na wakacje... :)

Witam wszystkich moich czytelników! Ponieważ stacja TVP1 wstrzymała emisję ,,Sułtanki Kosem" na czas wakacji, przyszła pora, by rozładować swoje emocje po ostatnich odcinkach. Ten post będzie poświęcony ocenie poszczególnych postaci.
Może najpierw skupmy się na Fahriye. Dla mnie jest ona postacią tragiczną, której bardzo mi szkoda. Gdybym żyła w tamtych czasach i miałabym wybrać, kim chcę być, postawiłabym raczej na wolną muzułmankę. Chrześcijan oraz wyznawców innych religii porywano do niewoli, zabijano ich rodziny. Tylko nieliczni mieli szansę na karierę zawodową w obcym kraju (np. Ibrahim Pasza został wielkim wezyrem) lub przynależność do rodziny sułtańskiej poprzez urodzenie księcia albo wzięcie ślubu z przedstawicielem dynastii. Pozostali natomiast musieli pracować w tawernach, a może i nawet gorzej kończyli. Rodzeni Osmanowie też nie mieli lekko. Sułtanki wychodziły za mąż dla korzyści politycznych. Tak naprawdę tylko wolni muzułmanie mogli żyć spokojnie.
Fahriye trzykrotnie została wydana za mąż. Ciągle była nieszczęśliwa w swoich małżeństwach. Matka wybierała dla niej sędziwych kandydatów. Tym razem los miał się uśmiechnąć do ciotki sułtana. Safiye uznała, że najlepszym mężczyzną jest Dervis Pasza. Mimo to Fahriye za wszelką cenę chciała poślubić Mehmeda Giraja, którego ceniła i kochała bardziej niż kogokolwiek innego. Dla niego otruła sułtana oraz księcia. Ponieważ ujawniono jej sprawstwo, Fahriye mogła umrzeć. Z tego powodu Safiye wysłała ją do tzw. Bezpiecznej Przystani. Jeżeli ktoś się tam uda, pozostaje wolny od jakiejkolwiek kary, bez względu na popełniony czyn.
Nie wyobrażam sobie, abym w przyszłości mogła wyjść za człowieka, którego nie kocham. Jest to dla mnie ogromne poświęcenie, dlatego podziwiam Fahriye. Sułtanki były wtedy traktowane przedmiotowo, bo to ich kosztem mężczyźni odnosili sukcesy zawodowe. Nie dość, że musiała godzić się na taki los, to jeszcze była traktowana przez matkę w sposób bardzo chłodny. Safiye nigdy nie liczyła się ze zdaniem córki. Robiła wszystko dla władzy. Ostatnio jednak spodobała mi się postawa babki sułtana. Dało się zauważyć, że jednak kocha Fahriye i pragnie ją wspierać. Tak bardzo zrobiło mi się żal sułtanki, kiedy bezradnie mówiła, iż nie chce umrzeć. Widać było, że pomimo trudnych doświadczeń, liczyła na lepsze jutro.




Kosem mnie drażni. Rozumiem, że pragnie zemsty na sułtance Safiye. Również chciałabym się odegrać, gdybym znalazła się w podobnej sytuacji. Tytułowa bohaterka jest irytująca pod innym względem. Jej nadmierna pewność siebie zniechęca mnie i sądzę, że niejednego z Was. ,,Kiedy zostanę sułtanką, ustalę własne reguły". ,,Myślę o dynastii, sobie, sułtanie oraz haremie, którym kiedyś będę rządzić". ,,Uważaj, jak do mnie mówisz. Jestem faworytą władcy". To nawet Safiye tak się nie zachowuje, mimo że zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii haremu.
A to zakładanie korony Hurrem było już stanowczą przesadą. Roksolana przez wiele lat pracowała na swoją wysoką pozycję. To ona wiele wniosła do historii Osmanów. Zapoczątkowała sułtanat kobiet, czym odmieniła los przedstawicielek płci pięknej. Hurrem założyła tę koronę po wielu latach od urodzenia pierwszego syna. Kosem nie jest nawet matką księcia, a już zachowuje się, jak Valide Sultan.



Mahfiruze... Hmm... Moim zdaniem, jest zbyt dziecinna. Urodziła księcia Osmana i tym samym stała się sułtanką, a mimo to przysiaduje w haremie z innymi nałożnicami. Nie korzysta ze swoich praw i tylko komentuje poczynania Kosem, czym prowokuje innych. Służba (np. Eycan) nie ma dla niej szacunku. Denerwuje mnie to, że Mahfiruze jest traktowana tak, jak zwykła niewolnica, a tytułową bohaterkę już okrzyknięto sułtanką. To po prostu jawne wywyższanie Kosem.




Ponieważ ostatnie odcinki dotyczyły głównie sułtanki Fahriye, to na razie nie ma potrzeby, by opisywać też innych bohaterów. Obecnie możemy śledzić losy Sulejmana, więc podczas trwania tegorocznych wakacji będę zamieszczała wpisy odnoszące się do obydwu seriali.
Przypominam o sondzie mającej na calu sprawdzenie, który sezon ,,Wspaniałego stulecia" najbardziej przypadł widzom do gustu. Wszystko miało się rozstrzygnąć bodajże przedwczoraj, ale zagłosowało jedynie ponad 20 osób, dlatego postanowiłam przedłużyć termin głosowania - zostały dwa tygodnie. Zachęcam więc do wzięcia udziału w ankiecie.
A teraz Was żegnam, miłego wieczoru! :)

piątek, 10 czerwca 2016

TOP 10 najlepszych aktorów ze ,,Wspaniałego stulecia"

Witajcie. Dzisiaj dodaję post o lekkiej tematyce. Będzie on dotyczył aktorów ,,Wspaniałego stulecia", którzy, moim zdaniem, najlepiej odegrali swoje role. Bardzo trudno wyłonić jedynie dziesięcioro artystów, ponieważ serial cieszył się wykwalifikowaną kadrą. Wszyscy wiarygodnie odtwarzali swoich bohaterów. Do moich ulubieńców należą ci, których wymienię poniżej.


1. Okan Yalabik
Okan jest dla mnie bezkonkurencyjny - nikt nie może się z nim równać. Odgrywany przez niego Ibrahim Pasza był człowiekiem o wielu osobowościach. Potrafił wbić miecz w serce innego człowieka, by zaraz potem okazać wielką miłość swojej żonie, Hatice. Dla jednych pozostawał tyranem, inni zaś mogli uważać go za wrażliwego bohatera. Okan potrafił bez problemu pokazać rozpacz, radość czy też wściekłość. Jego gra była prawdziwa. Z Selmą Ergec grał zakochaną parę, która nie mogła bez siebie żyć. Przeżywali wzloty i upadki. Okan to wszystko wiarygodnie pokazał. Najbardziej jednak lubiłam go w akcji z Meryem Uzerli. Tego duetu nikt nie podrobi. Kiedy spotykali się niedaleko komnaty sułtana, wiedziałam, że ta scena mi się spodoba. Do moich ulubionych momentów należały też te, w których Okan grał z Halitem Ergencem. Obaj aktorzy pokazali wielką i bezgraniczną (do czasu) przyjaźń między władcą, a poddanym. Czasami odnoszę wrażenie, że polubiłam Ibrahima właśnie ze względu na Okana. Nie wyobrażam sobie nikogo innego w roli tego bohatera.







2. Aras Bulut Iynemli
Aż się dziwię, że Aras nie studiował aktorstwa, bo gra lepiej, niż niejeden artysta wykształcony w tym kierunku. W duecie z Yasemin Allen był niesamowity. Bardzo lubiłam odgrywanych przez nich bohaterów. Oboje umieli zagrać bezgranicznie zakochaną parę. Aras doskonale też wcielił się w wybuchowego księcia, kiedy przyszło mu występować z Enginem Ozturkiem. Zaraz potem potrafił pokazać człowieka, który żałuje swoich błędów, co dowodzi temu, że Aras nie jest aktorem jednej miny.







3. Vahide Percin
Kiedy dowiedziałam się o zmianie aktorki, poczułam niesmak. Meryem była dla mnie mistrzynią i nie mogłam pogodzić się z tym, że ktoś inny zagra temperamentną Hurrem. Vahide okazała się jednak bardzo uzdolnioną artystką, strzałem w dziesiątkę. Teraz czuję, iż ta zmiana wyszła na dobre serialowi, ponieważ trzeba było pokazać Hurrem jako dostojną sułtankę, a nie wiecznie rozkapryszoną intrygantkę. Vahide miała królewski sposób występowania. Gdy tylko pojawiała się w danej scenie, czułam ciarki. Przy Meltem Cumbul musiała być stanowcza, czasami po prostu wredna i zawistna. Z drugiej strony grała zatroskaną matkę. Miała też swoje miłosne oblicze, kiedy do akcji wkraczał Halit Ergenc. Cieszę się, że to właśnie ona została wybrana na zastępstwo. W pełni sprostała zadaniu. Umiała pokazać wściekłość, zazdrość, troskę i wiele innych emocji.





4. Meryem Uzerli i Ozan Guven
Postanowiłam umieścić ich na tym samym miejscu, bo we ,,Wspaniałym stuleciu" grali niemal identycznie. Największym atutem Meryem i Ozana była przede wszystkim mimika. Zawsze miałam niezły ubaw, gdy Rustem tak śmiesznie kierował głowę ku górze i robił ten swój dziwaczny wyraz twarzy. Ozan, podobnie jak Okan, grał człowieka o kilku charakterach. Z jednej strony był pozbawionym skrupułów intrygantem, wrednym i zawistnym człowiekiem, ale miał też swoje drugie oblicze. Kochał bliskich, co zresztą aktor umiał podkreślić. To samo dotyczy Meryem. Jej miny oddawały prawdziwe emocje. Rudowłosa wówczas artystka najpierw wcielała się w rozkapryszoną nastolatkę, a później obytą sułtankę. Meryem idealnie pomogła nam zauważyć ewolucję Hurrem.





















5. Selma Ergec, Nur Fettahoglu i Yasemin Allen
Te trzy kobiety miały bardzo podobne role. Wszystkie były pokrzywdzone przez los. Musiały wcielić się w słabe psychicznie postacie. Selma Ergec początkowo grała miłą, uczynną sułtankę, ale później jej zadaniem było pokazanie skrzywdzonej osoby, dla której życie nie jest cenne, jeśli brakuje bliskich. Mająca niemieckie korzenie artystka dobitnie przedstawiła rozkapryszoną Hatice. Nur Fettahoglu od samego początku serialu musiała grać bohaterkę skazaną na wieczną rozpacz. Choć nienawidziłam Mahidevran, aktorka skradła moją sympatię. Jej złośliwe uśmieszki w stronę Hurrem strasznie działały mi na nerwy. To jednak świadczy o tym, że Nur potrafi wzbudzić emocje. Na podziw zasługuje scena, w której Mahidevran rozpacza nad ciałem Mustafy. Yasemin Allen również miała trudne zadanie. Właściwie jej postać posiadała tylko jedną odsłonę, a mimo to aktorka mi się spodobała. Nigdy nie grała sztucznie. Uwielbiałam ją w duecie z Arasem. Bardzo poruszył mnie moment, kiedy Bajazyd wybaczył Defne to, że chciała go otruć. Pamiętam, jakie miałam wtedy ciarki. Rozpacz, radość, panika - wszystko idealnie pokazane.























 6. Filiz Ahmet
Filiz, za swoją rolę, powinna dostać Oscara. Umiejętnie zagrała niespełnioną Nigar. W 1. sezonie nie wyróżniała się na tle innych aktorów, ale 2. seria zdecydowanie to zmieniła. Pałacowa służąca przestała być niewinna. Romans z Ibrahimem Paszą to bardzo ciekawy i intrygujący wątek ,,Wspaniałego stulecia". Filiz oraz Okan doskonale wcielili się w kochanków. Kobieta dobrze zagrała też nieszczęśliwą matkę. Potrafiła jednak pokazać pazura, kiedy działała na trzy fronty.




7. Selim Bayraktar
Oczywiście w moim rankingu nie może zabraknąć naszego kochanego Sumbula. Początkowo gra Selima nie wymagała dużej ilości zabiegów aktorskich. Mimo to, mężczyzna potrafił sprawić, że na twarzach widzów gościł uśmiech. Jego postać należała do tych humorystycznych. Później jednak okazało się, że Selim równie dobrze umiał zagrać zrozpaczonego kochanka, kiedy w 4. sezonie pojawiła się Cevher. Pałacowy eunuch, pomimo drugoplanowej roli, był ciekawą postacią i nie wyobrażam sobie ,,Wspaniałego stulecia" bez niego.



Mamy siedem miejsc, ale dziesięcioro uzdolnionych aktorów. Niektórych umieściłam na jednym, równym stopniu, ponieważ pewna grupa artystów grała w podobny do siebie sposób. Wybranie najlepszej aktorki spośród np. Selmy, Nur i Yasemin byłoby niesprawiedliwe, gdyż ich role opierały się prawie na tym samym, a przynajmniej takie jest moje zdanie. Kogo Wy byście umieścili w tym rankingu? Czekam na komentarze.

A teraz mam dwie ważne informacje. Po pierwsze, dzisiaj TVP1 wyemituje ostatni odcinek ,,Sułtanki Kosem". W polskiej numeracji jest to 30. epizod. Od poniedziałku znów będziemy mogli obserwować losy Sulejmana i jego rodziny, ponieważ zostaną pokazane odcinki powtórkowe. Dopiero po wakacjach, we wrześniu TVP1 wznowi emisję ,,Sułtanki Kosem".
Po drugie, Okan Yalabik (Ibrahim) i Mehmet Kurtulus (Dervis) wystąpili niedawno w turecko-niemiecko-francusko-polskiej ekranizacji. Niestety, nie znam tytułu. Wiem natomiast, że muzyką filmową zajęła się siostra Jana Komasy. Przypominam, iż mężczyzna ten jest polskim reżyserem. Stworzył m.in. ,,Salę samobójców" i ,,Miasto 44". Informację odnośnie produkcji otrzymałam od Ewy, autorki bloga:  http://tofikowyswiat.blogspot.com/ .


To wszystko, do zobaczenia!